Hayretler İçerisindeyim

Bundan on yıl önce birileri size İzmir’de koyun keçi yetiştiricilerinin katılımıyla bir birlik kurulacağını, bu birliğin yetiştiricilerin çıkarlarını savunacağını söyleseydi inanabilir miydiniz? Yoksa dünya yıkılsa bizim yetiştirici milleti birlik olamaz mı derdiniz?

Ya da bu kurulacak birliğin İzmir’in ilçelerinde süt toplama merkezleri kurarak üyelerin koyun ve keçi sütünü değerlendireceğini, yetiştiricilerin de birlik aracılığıyla fiyatların belirlenmesinde söz sahibi olacağını, hatta belirlediği fiyatın piyasa fiyatı olarak kabul göreceğini söyleseydi?

Hemen hemen her köyden bir yetiştiricinin katılımıyla 400’ün üzerinde yetiştiricinin Ege Üniversitesinden 10’un üzerinde öğretim görevlisinin katılımıyla 5 gün konaklamalı eğitim göreceğini anlatsa hangi kâhya hayvanını köyünü bırakıp bu eğitime katılır derdiniz?

Orman Yasasındaki bir değişiklikle keçilerin ormanlık alanda otlatılmasına izin verilecek sözüne kıyamet kopsa inanmam derdiniz büyük olasılık.

Birlik yönetimi olarak 2,5 yılı geride bıraktık. Ulusal bir kanalda yapacağım konuşma için birlik olarak yaptıklarımızı gözden geçirdim, notlar aldım.

Birliğin faaliyetleri ile ilgili notları okuduğumda hayretler içerisinde kaldım. Bundan birkaç yıl önce, birik başkanı olduğum ilk günler, birlik iki yıl içinde bunları yapacak denseydi tüm samimiyetimle söyleyeyim ki gerçekleşebileceğine ben bile pek ihtimal vermezdim.

Ticari tecrübemiz, sosyal çevremiz, birlik bünyesinde oluşturduğumuz iyi bir kadro ve İzmirli yetiştiricilerinin birliğine sahip çıkmasıyla 2,5 yılda büyük başarıların altına imza attık.

2008 yılında kongreyi yaptığımız da 159 üyemiz vardı bugün ise 5 bin 700 üyeye sahip kocaman bir aile olduk. Bu kadar hızlı bir büyümenin pek de eşi benzeri olduğunu zannetmiyorum. Yine bu iki buçuk yılda 500 bine yakın hayvanı kayıt altına alarak İzmirli yetiştiriciyi devlet desteğiyle buluşturduk.

İzmir’in tüm ilçe ve köylerinde düzenlediğimiz “Faturanı getir süt desteğini al” kampanyası sayesinde yetiştiricilerimiz döktükleri sütte litre başına destek aldılar.

İzmir’de Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve İzmir milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz keçi sahibi üyelerimizin ormandan kaynaklı sıkıntılarını anlattıkları toplantıyla başlayan çalışmalarımız torba yasasına ormanlık alanlarda keçilerin otlatılmasına izin verilen yasa maddesinin eklenmesiyle sonuca ulaştı. Bugün itibariyle orman alanlarında keçilerin otlatılmasının önündeki yasal engel kalkmış bulunuyor. Tek gündem maddesiyle İzmir’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na yaptığımız doğru aktarımla 40 yıl önce konan yasak tarihe karışırken bugün itibariyle ormanlık alanlarda keçilerin otlatılmasının önündeki yasal engel kalkmış bulunuyor.

İlk yıl düzenlediğimiz Küçükbaş Çiftçilik Eğitimi ile 400’ün üzerinde üyemize Ege Üniversitesi’nden 10’un üzerinde öğretim görevlisi her hafta 5 gün boyunca beslenmeden hukuka, hayvan sağlığından uygulamaya çeşitli konularda eğitimler verdi. Hemen hemen hayvancılığın yapıldığı her köyden en az bir üyenin katıldığı bu eğitimlerde üyeler bizleri, bizler üyeleri yakından tanıma olanağı buldu. Eğitimlerde yetiştiricilerin en büyük şikâyeti olan düşük koyun ve keçi sütü fiyatları üzerine Türkiye’de ve balkanlarda bir ilk olan Koyun ve Keçi Sütünde Soğuk Zincir projesini İzmir’in 7 ilçesinde pilot bir uygulama ile yaşama geçirdik. Bu proje ile ilk kez Türkiye’de koyun ve keçi sütü ayrı ayrı soğutmalı tanklarda TSE’ye uygun bir şekilde toplandı.

Türkiye için örnek bir uygulama olan bu projenin yaşama geçmesiyle İzmir’de koyun ve keçi sütü fiyatları yetiştiricinin para kazanır hale gelmesine ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini meslek edinme bilincine taşıdığını görmekteyiz.

Bu yıl projemizi İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle 16 ilçe olarak belirledik. Koyun ve keçi sütünde Türkiye’de belirsizliğe karşın İzmir birliği geride bıraktığımız mart ayında da koyun sütünü 1.80 TL’den, keçi sütünü 1.30 TL’de almaya devam etti.

Birlik olarak fiyat belirlerken biz hiçbir zaman koyun ve keçi sütünü en yüksek fiyattan nasıl satarız diye bakmadık. Birlik başkanlığı ve hayvancı kimliğim yanı sıra sanayici ve ihracatçı olarak böyle bir yanlış düşüncenin arkasında durmamın olanağı yok. Biz koyun ve keçi sütünde soğuk zincir projesini yaşama geçirirken şunlara dikkat ettik:
1- Asırladır yalnız kalan, sorunlarıyla ilgilenilmeyen küçükbaşçıları bugünkü pazarda yalnız bırakmamak sütlerini en doğru şekilde pazarlamalarına birlikteliğimizin gücüyle öncü olmak,
2- Övünerek söyleyebiliriz ki tüketiciyi ilk defa soğuk zincire taşınmış doğru, hijyen ve sağlıklı koyun keçi sütü ürünleriyle pazarda buluşturmak
3- Üreticiden doğru şekilde toplanan sütleri sanayiciye verim artışı sağlayabileceği, standart ürün elde edebileceği koyun ve keçi sütünü ulaştırmak.
Hiçbir zaman yüksek fiyat politikası gütmedik.. Biz yetiştiricinin de sanayicinin de kazandığı, yaşamını ve faaliyetini devam ettirebileceği, tüketicinin de satın alabileceği uygun fiyattan satış yapma taraftarı olduk. Her platformda dile getirdik eğer 2 yıl daha İzmir’de koyun ve keçi sütü fiyatları düşük seyretseydi mandıralarımız bu yıllarda peynir yapabilecek koyun ve keçi sütü bulamayacak Edirne’de olduğu gibi yurtdışından süt temin etme arayışlarına girecekti.
İzmir’de 5 bin 700 aileyi yakından ilgilendiren bu konuya bir konsey titizliğinde yaklaştık.
Dergi yazımda kullanmak üzere televizyon kanalı için aldığım notlara dönüp dönüp bakıyorum daha buraya aktar(a)madığım ufaklı büyüklü o kadar çok hizmetimiz olmuş ki.. İzmir olarak koyun ve keçicilik alanındaki yaptığımız uygulamalar Türkiye’de örnek teşkil ediyor. Yeni kurulan Ulusal Kırmızı Et Konseyinde yer alarak sorunlarımızı ulusal platformlara da taşımaktayız.

Bu büyük başarıların ardında birbirine kenetlenmiş 5 bin 700 üyenin birlikteliği ve gücü var. Yeryüzünün en eski mesleklerinden biri olmasına rağmen yüz yıllar önce kaybettiği mesleki saygınlığımıza tekrar kavuştuğumuz; etimizi, sütümüzü, yapağımızı en doğru şekilde değerlendirdiğimiz ve pazarladığımız; hayvanlarda verim artırdığımız, ülke çapında ses getirecek projelerde buluşmak üzere..

Köşe Yazılarımız

Başkan Özer Türer

Bundan on yıl önce birileri size İzmir’de bir birlik kurulacağını, bu birliğin yetiştiricilerin çıkarlarını savunacağını söyleseydi inanabilir miydiniz? Devamı...

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı

Süt Başta Olmak Üzere Besin Dağıtımında Doğru İlkeler Ne Olmalıdır? Devamı...

Basında İzmir Birliği